The Lesson Collection: A 3rd Grade Math Lesson

Discover creative approaches to teaching multiplication, as Ashley Berkant’s 3rd graders learn that there are multiple ways to solve the same math problem. The lesson shows how to encourage collaboration, hands-on learning, and abstract thinking.

Buying Options

2-day rental - $14.95 USD one-time
4-month rental - $24.95 USD one-time
12-month rental - $39.95 USD one-time
1-Year Site subscription - $995.00 USD one-time

Please Log in to Purchase a video